Dziecięce lęki jak je zrozumieć?
Lęk przed porzuceniem jest najważniejszym lękiem dzieciństwa, dziecko potrafi sobie wyobrazić tysiące okoliczności, w których znalazłoby się samo. Kiedy dopada dziecko przerażenie racjonalne wyjaśnienia nic nie pomagają, w tym co odczuwamy. Rodzice mówią do dziecka o rzeczywistości, która jest zupełnie różna od jego własnej rzeczywistości, a to co mówią o rzeczywistości dorosłych nie może złagodzić uczuć dziecka, jego przerażenia.
Większość z nas może sobie przypomnieć, jaki lęk odczuwaliśmy w dzieciństwie kiedy wchodziliśmy do nieznanego domu lub baliśmy się ciemności. Kiedy z płaczem mówiliśmy, że widzieliśmy coś poruszającego się w mroku, mama wyjaśniała nam spokojnie, że nie ma żadnego powodu, aby się bać, ale jeżeli ton jej głosu i jej postawa wyrażała, że uważa nas za głuptasków, byliśmy przekonani, że absolutni nic nie wie o straszliwych rzeczach, jakie mogły się kryć w ciemnościach nocy. I przeciwnie-jeżeli pokazała nam, że rozumie naszą trwogę, byliśmy pocieszeni i spokojniejsi, ponieważ nie czuliśmy się samotni z naszymi lękami.
Co może rodzić?
Ojciec lub matka, którzy zachowują rezerwę wobec naszych lęków, strachu, nie są z nami w danej sytuacji. Pozostają praktycznie na uboczu. Natomiast rodzice, którzy dają do zrozumienia, że przyjmują nasz strach, którzy przez empatię odczuwają nasze obawy, dają nam poczucie, że wiedzą o czym mówią- dlatego możemy zaufać temu co mówią.
Co może robić matka czy ojciec aby wspierać swoje dziecko w pracy nad lękami?
Jeżeli rodzice wczują się w stan emocjonalny dziecka, pójdą drogą emocji, zadadzą sobie pytanie:
„co mogłoby we mnie wywołać taką reakcję jak obserwuję u swojego dziecka?”. To pytanie pozwala odejść od irytacji, powoduje pochylenie i współczucie.
Jeśli uda się racjonalną część odłożyć na bok, wytężą wszystkie siły aby przede wszystkim rozproszyć obawy dziecka: spróbujemy je raczej uspokoić, wziąć na ręce, utulić w ramionach, niż przemawiać do rozsądku może to być ogromnym wsparciem dla dziecka w procesie radzenia sobie z własnymi lękami.
Nasz zespół doświadczonych psychologów w Białymstoku pomaga rodzicom w drodze wspierania dzieci w różnych trudnościach. Psycholodzy dziecięcy świadczą profesjonalną pomoc w pracy z dzieckiem zmagającym się z lekiem.
Potrzebujesz wsparcia?
Czekamy na Ciebie!