Martwi Cię, że Twoje dziecko ma napady agresji, złości, furii? Wchodzi w konflikty z rówieśnikami, bije ich, popycha?
Nasi psychologowie dziecięcy w Ośrodku Psychoterapii w Białymstoku zajmują się wspieraniem rodziców w rozpoznawaniu z czego płynie ta złość, na ile jest to proces rozwojowy a na ile dzieje się coś niepokojącego.

Jak pomóc dziecku w furii?

Budząca się w rodzicu irytacja blokuje rodzicielską empatię. Nie potrafimy pomóc się opanować, złość rodzica powoduje wzrost lęku u dziecka, a to rozkręca sytuację.
Ale jeśli zdołamy przypomnieć sobie podobne własne doświadczenia, gniew staje się prawie niemożliwy. Samo intelektualne podejmowanie tu nie wystarczy.
Czasem powrót do własnych wspomnień okazuje się niemożliwy, przypomnienie sobie podobnych sytuacji jest zbyt trudne, np wtedy gdy były one zbyt odległe w czasie.
Wówczas pomocne może być zapytanie siebie co mogłoby nas skłonić do postępowania w taki sposób, w jaki zachowuje się nasze dziecko, niezależnie od szczegółów różniących te sytuacje.
Weźmy przykład rodziców małego chłopca, który uderzył kolegę. Zamiast natychmiast potępić brutalność dziecka, ojciec czy matka powinni pomyśleć: “Jaki incydent, lub jakie uczucie mógłby spowodować, że chciałbym to zrobić”. Dzięki temu przychodzi zrozumienie, że należy wspierać dziecko w przezywaniu złości i wskazaniu, że bicie nie było najlepszym sposobem rozwiązywania problemu.

Czasem dzieci wymagają nauki jak radzić sobie z trudnymi przeżyciami: złością, smutkiem, lękiem, irytacją.
Zastanawiasz się czy Twojemu dziecku taka pomoc byłaby przydatna?
Zapraszamy na konsultację do Treningu Umiejętności Społecznych w Białymstoku. Psycholog dziecięcy pomoże ocenić czy prowadzone przez nas Treningi Umiejętności Społecznych będą pomocne dla Twojego dziecka.
Nasze grupy TUS to profesjonalna pomoc najlepszych psychologów dziecięcych w Białymstoku.
Może okazać się, że terapia indywidualna dziecka będzie skuteczniejsza. Pomagamy dzieciom z trudnościami emocjonalnymi, ADHD, zespołem Aspergera, depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami zachowania.
Masz pytanie? Zapraszamy Psycholog dziecięcy czeka na Ciebie.
515 188 411

-poMOCNI
za “Wystarczająco dobrzy rodzice”