Witamy w najnowszym artykule na blogu najlepszego gabinetu psychologicznego w Białymstoku. Chcemy pomagać Wam nie tylko na naszych spotkaniach, lecz zawsze. Dlatego dzisiaj chciałybyśmy przedstawić 5 kroków, które pomogą Wam poradzić sobie z lękiem. Zaufajcie profesjonalnym oraz doświadczonym psychologom z Białegostoku. Zapraszamy do lektury.

Krok 1 – INFORMACJA

Musisz wiedzieć, że strach i lęk chodź często utożsamiane, różnią się bardzo. Strach dotyczy realnego zagrożenia. Lęk jest kreowany przez nas.

Krok 2 – WYZWALACZE

Lęk jest pewnego rodzaju energią, która pcha nas do działania. Jeśli odpowiadamy na lęk szybko, w momencie wystąpienia wyzwalaczy, jest duża szansa, że sobie poradzimy z trudnymi sytuacjami. To często lęk prowadzi nas na terapię. Kiedy czekamy i podejmujemy kroki zbyt późno trudniej jest poradzić sobie z sytuacją.

Krok 3 – ZWIĘKSZANIE NAPIĘCIA

Spróbuj umiejscowić swój lęk np. głowa, klatka piersiowa, brzuch.
Spróbuj nadać temu kształt i formę – uzewnętrznij niepokój wyobraź sobie, że jest to np. płonący obiekt, dzięki temu lepiej poczujesz co to jest.

Zachęcamy do cyklu: Napięcie – relax – rozluźnienie (uwolnienie się).
Ćwiczenie: ściśnij kolana, napnij mięśnie, napnij twarz, ramiona, policz do 3, głęboki wydech i rozluźnienie. Pomaga w stanie dużego lęku.

Krok 4 – ZMYSŁY – słuchowe, wizualne, dotykowe

Teraz jestem świadomy, że… oddycham, świadomy ludzi wokół, tego co widzę, czuje łokcie oparte na poręczy fotela.

Krok 5 – BEZPIECZNE MIEJSCE

Uruchom wyobraźnie – jesteś na łonie przyrody, w górach…(wybierz sobie to miejsce). Uświadom co słyszysz w wyobraźni – ptaki, odgłosy przyrody, szum wody, czuje ciepło słońca, zapach lasu…
Zatrzymaj w sobie to czego doświadczasz w wyobraźni, weź głęboki oddech i zapamiętaj ten moment.. jesteś w bezpiecznym miejscu. Bycie w bezpiecznym miejscu to moment, od którego możesz zacząć działać, stworzyć plan dziania.

Zastanów się co chcesz zrobić dla siebie, jak działać w obecnej sytuacji (wirus), pomyśl o swojej rodzinie – jak zaangażujesz rodzinę w swój plan działania, znajomych. Z tego miejsca podejmujesz postanowienia o zasadach bezpieczeństwa, co możesz zrobić np. mycie rąk, dystans, praca z domu. Działaj.
*każdy z kroków może być używany samodzielnie, nie jest wymagana kolejność. Stosuj to co sprawdza się u Ciebie.

Dziękujemy serdecznie za lekturę powyższego artykułu. Jesteście dla nas niesamowicie ważni i chcielibyśmy Wam pomóc w każdej sytuacji. Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Nasz zespół psychologów, którzy cechują się doświadczeniem oraz chęcią pomocy z pełnym profesjonalizmem, czeka na Was z każdą sytuacją. Zapraszamy!